Prof.Dr.Mehmet R.Gürkaynak

Mehmet

Özgeçmiş

1938 yılında Biga ‘ da doğdu. Robert Kolej’i bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu.1972 yılında ABD Kansas Üniversitesi Sosyal Psikoloji Bölümü’nden doktora derecesini aldı. 1973-1975 yılları arasında ABD’de George Mason Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı.

1975 yılında Türkiye’ye dönerek Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde Doçent olarak çalıştı. 1979-1982 yılları arasında aynı üniversitenin Mimarlık Fakültesi’nde Doçent olarak çalıştı. 1983 yılında tekrar Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’ne döndü; beş yıl bu bölümde Bölüm Başkanlığı Yaptı. Adı geçen bölümden Yurttaşlık Enstitüsü’nde çalışıyor; ayrıca, çeşitli kurum ve kuruluşlara danışmanlık yapıyor ve/ya da eğitim veriyor.

Prof. Dr. Gürkaynak, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nın ve Umut Vakfı’nın kuruculuğunu yaptı ve halen bu iki Vakfın Genel Kurul Üyesi.

‘’ Avrupa Barış ve Uzlaşma Birimi Birliği’nin altı yıl küçük başkanlığını yaptı; şimdi, adı geçen kuruluşun onursal başkanı.

GSM       : 0 533 363 16 87

e-posta  : mrg@umut.org.tr,mrg@hotelmrg.com